Teologie Sistematică

IPS Prof. Univ. Dr. Andrei Andreicuț
Spiritualitate Creștin-Ortodoxă
Email: andrei.andreicut@ubbcluj.ro
Pr. Prof. Univ. Dr. Valer Bel
Misiologie și Ecumenism
Email: valer.bel@ubbcluj.ro
Pr. Prof. Univ. Dr. Ștefan Iloaie
Morală Creștină
Email: stefan.iloaie@ubbcluj.ro

Teologie Biblică

Pr. Prof. Univ. Dr. Ioan Chirilă
Teologia Biblică a Vechiului Testament cu noțiuni de Arheologie Biblică și Limbă Ebraică Clasică
Email: ioan.chirila@ubbcluj.ro
Pr. Prof. Univ. Dr. Stelian Tofană
Studiu Biblic și Exegeza Noului Testament
Email: stelian.tofana@ubbcluj.ro

Teologie Practică

Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu
Decan, Muzică Bisericească și Ritual
Email: vasile.stanciu@ubbcluj.ro
Arhim. Prof. Univ. Dr. Teofil Tia
Director, Teologie Pastorală
Email: teofil.tia@ubbcluj.ro
Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Gordon
Catehetică și Omiletică
Email: vasile.gordon@ubbcluj.ro
Pr. Conf. Univ. Dr. Patriciu Vlaicu
Drept Canonic și Administrație Bisericească
Email: patriciu.vlaicu@ubbcluj.ro

Teologie Istorică

Pr. Prof. Univ. Dr. Alexandru Moraru
Istoria Bisericii Ortodoxe Române cu noțiuni de Paleografie
Email: alexandru.moraru@ubbcluj.ro
Pr. Prof. Univ. Dr. Ioan Vasile Leb
Istorie Bisericească Universală
Email: ioan.leb@ubbcluj.ro
Pr. Conf. Univ. Dr. Gabriel Gârdan
Istorie Bisericească Universală
Email: gabriel.gardan@ubbcluj.ro